PORTIZMIR 4 - NEFES

HAKKINDA

K2 Güncel Sanat Merkezi tarafından 2007 yılından bu yana üç kez düzenlenmiş olan PORTIZMIR Uluslararası İzmir Güncel Sanat Trienali’nin dördüncüsü, sanatın uygulama alanlarını genişleterek toplumsal ve ekolojik onarma önerilerinde bulunuyor.

İzmir kentinin yaratıcı potansiyeline dokunarak sanatın farklı disiplinlerine yer veren ve üretim sürecinin görünür olmasına özen gösteren uluslararası projeler aracılığıyla “doğaya eklemlenen yapılı çevre, yapılı çevreye eklemlenen doğa” yaklaşımı ile, doğada ve kentte bir nefes alanı yaratmayı hedefliyor.

 

Hareket Planı

PORTIZMIR4 hazırlık ve uygulama süreci boyunca, K2 Güncel Sanat Merkezi “ana üs” niteliğinde olacak, tüm etkinlikler için irtibat noktası ve danışma merkezi olarak hizmet verecektir. PORTIZMIR internet sitesi üzerinden de PORTIZMIR4 sürecinin ve süreçte yer alacak tüm projelerin duyurulması ve izleyiciyle buluşturulması sağlanacaktır.

Üretim sürecinin görünür kılındığı deneysel içerikli projelerin, laboratuvar disipliniyle gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Projeler ileriye dönük kalıcı ürünler bırakacaktır. PORTIZMIR4, tüm projelerin üretim sürecine ilişkin dokümantasyonun sergilenmesiyle sona erecektir.

 

Takvim

İnsanın doğayla ilişkisini vurgulamak amacıyla, PORTIZMIR4’te yer alacak projelerin takvimi belirlenirken ekinoks ve gündönümü tarihleri esas alınmıştır.

  • 20 Mart 2017 – Tohumlama
  • 21 Haziran 2017 – Filizlenme
  • 23 Eylül 2017 – Meyve Verme
  • 21 Aralık 2017 – Hasat
  • 20 Mart 2018 – Pazara Çıkma

 

Mekanlar

İzmir’in Urla ilçesinde yer alan 45 dönümlük nitelikli tarım alanı, PORTIZMIR4’ün kullanımına tahsis edilmiştir. Bu arazinin tasarımı, ekolojik mimarlık ve tarım projelerinin uygulama alanlarını belirleyecek ve İzmir içinde pilot bölge olarak tespit edilen izdüşümü üzerinde projeler geliştirilecektir. PORTIZMIR4’ün kavramsal çerçevesi kapsamında yer alacak diğer projelere ilişkin mekanlar ve takvimleri ise projelerin kendi bağlamlarında belirlenip duyurulacaktır.

portizmir-4-book

Hakkında

PORTIZMIR Uluslararası Güncel Sanat Trienali, K2 Güncel Sanat Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. K2, 2003 yılından beri İzmir’de aktif olan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. PORTIZMIR projeleri ile, uluslararası güncel sanat platformu üzerinden, İzmir kentinin sanat ve kültür dinamiklerini harekete geçirmeyi ve sanatı daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturmayı hedeflemektedir. 

Hızlı Erişim

İletişim

Tel: +90 232 445 3151
E-posta: info@portizmir.org

Cumhuriyet Bulvarı No:54
Büyük Kardıçalı Hanı Kat:2 No:232
Konak, İzmir, Türkiye

Bültene Kayıt Ol

Takip Et

© 2022 PORTIZMIR. Tüm hakları saklıdır.