“TRES COURT” ULUSLARARASI ÇOK KISA FİLMLER FESTİVALİ VE “AKILLI HİKAYELER” FİLM ATÖLYESİ

Hezarfen Film Galeri ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, Çok Kısa Filmler Festivali düzenlenecek ve bu festival kapsamında ‘’Akıllı Öyküler’’ adı altında akıllı telefonlar ile sinema anlatımı atölyesi gerçekleştirilecektir.

“TRES COURT” ULUSLARARASI ÇOK KISA FİLMLER FESTİVALİ ve “AKILLI HİKAYELER” FİLM ATÖLYESİ

PORTIZMIR4 ­| NEFES kapsamında, Hezarfen Film Galeri ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, 12-16 Haziran 2017 tarihlerinde, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali ve Akıllı Hikayeler Atölyesi düzenlenecek.


“TRES COURT” ULUSLARARASI ÇOK KISA FİLMLER FESTİVALİ

Fransa merkezli, aralarında Çin, İrlanda, İtalya, Macaristan, Kosta Rika, Panama ve Slovakya’nın da bulunduğu 30 ülke ve 90 şehirde aynı anda seyirciyle buluşan ve 19 yıllık bir geçmişe sahip olan Çok Kısa Filmler Festivali, İzmir’de ilk defa  12, 13, 15 ve 16 Haziran tarihlerinde, PORTIZMIR4 etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Jenerik hariç 4 dakikadan kısa filmlerden oluşan tematik seçkiler ve aynı özelliklere sahip bir uluslararası yarışmanın bulunduğu festivalde kurmaca, animasyon, belgesel, müzik klibi, video blog gibi her türden film yer alıyor.

Bu yıl uluslararası yarışma bölümünde 36 çok kısa film yarışacak. İzmir dahil 90 şehirden toplanan seyirci oylarıyla da ayrıca bir ödül verilecek. Uluslararası yarışma filmlerinin yanı sıra Hezarfen Film Galeri’nin Cannes Film Festivali Short Film Corner’de gösterilen ‘’Shorts From Turkey’ film seçkisi de izleyiciye sunulacak.

Festivale katılım herkese açık ve ücretsizdir.


“AKILLI HİKAYELER” FİLM ATÖLYESİ

Yüzyıllardır insan hayatının merkezinde bulunan anlatıya, günümüzdeki olanaklar sayesinde, geçmişe kıyasla çok daha fazla zaman ayırabilme şansına sahibiz. Hikaye anlatmak insanın yazı yazmayı öğrenmesinden çok daha eskilere dayanır. Milyonlarca isimsiz hikayeci anlatıyı yarattı; gözlemleriyle bilgilerini hikaye yoluyla başkalarına aktarmayı öğrendiklerindeyse medeniyet tarihi başlamış oldu.

Peki yaşadığımız yüzyılın en yaygın anlatı biçimi olan sinema ve elimizdeki minik akıllı telefonlar bizim için hangi anlatı kapılarını açacaktır? İcat edildiği tarihten itibaren oldukça değişen sinemasal üretim ve dağıtım biçimleri içinde elimizdeki akıllı telefonlarla yeni öyküler anlatabilir miyiz? Peki bu hikayelerle dünyaya nasıl ulaşabiliriz?

Yrd. Doç. Bahar Kılıç Adilçe tarafından yürütülecek atölyenin de amacı temelde bu soruların yanıtlarını ararken görsel anlatı sanatının deneyimlerinden yararlanarak yeni akıllı telefonlarımızla yeni öykü anlatma olanaklarını araştırmak ve bir başlangıç noktası, ortak bir alan yaratmak olacaktır.

18-25 yaş gençleri hedef alan bu atölyede metinden prodüksiyona ve en sonunda post prodüksiyona kadar geleneksel film üretimi süreçleri içerisinde katılımcıların telefonlarıyla bir kısa hikaye anlatma deneyimi yaşamaları planlanmaktadır. 13-16 Haziran tarihlerinde olmak üzere dört gün sürmesi planlanan Atölye için gerekli tek şey biraz hayal gücü ve akıllı telefonları olacaktır.


Atölyeye katılım ücretsizdir.


Atölye Programı:

1. Gün: 13 Haziran

13.00-16.00

Temel film öyküsü yaratma kuralları

Temel kadraj ve kamera ölçekleri

Örnek filmlerle kısa film yapım süreçleri

Akıllı telefonlarla film çekmek için kullanılan uygulamalar hakkında bilgiler

2. Gün: 14 Haziran

13.00-16.00    Gruplarla bir kısa film öyküsü hazırlama ve çekim hazırlıklarının yapılması

3. Gün: 15 Haziran

10.00              Hazırlanan öykülerin çekilmesi için serbest çalışma günü

4. Gün: 16 Haziran

10.00-16.00   Filmlerin kurgulanıp seyredilmesi

Ayrıntılı bilgi ve atölye için başvuru: http://hfgaleri.com