DOĞANIN İZİNDE

Heykel sanatçısı Varol Topaç’ın Patika Sanat Grubu ile birlikte yönettiği yönettiği bu projede, Güney Kore çıkışlı Global Nomadic Art Project (GNAP) adlı oluşum kapsamında yer alan davetli uluslararası sanatçılar İzmir İnciraltı’ndaki kent ormanında üç hafta boyunca, yerel sanatçılarla birlikte tamamen arazinin sunduğu malzemeyle çalışmalar üretecektir. Bu projeye ilişkin etkinlik takvimi süreç boyunca paylaşılacaktır.

Global Nomadic Art Projesi (GNAP), Güney Kore’de 1981 yılında kurulan YATOO (Kore Doğa Sanatçıları Derneği) tarafından geliştirilen, tüm dünyada doğa sanatı alanında çalışan sanatçılar ve küratörleri buluşturan, 2014 yılında başlatılan bir projedir ve 2020 yılında sonlanması planlanmaktadır. Proje kapsamında gerçekleşen buluşmalarda çalıştaylar düzenlenmekte, ortaya çıkan çalışmalar belgelenerek sergilenmektedir.

GNAP 2017 yılında Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Almanya, Fransa ve Litvanya’ da  gerçekleşmiş olup, 4- 24 Ekim tarihleri arasında Türkiye’ de Avrupa kıtasının son buluşması gerçekleşecektir. GNAP’ ın  2018 yılında Amerika kıtasında çeşitli ülkelerde devam etmesi planlanmaktadır. 2019 ve 2020 yıllarında da diğer kıtalarda da yeni sanatçıların eklemlenmesiyle devam edecektir.

GNAP Türkiye ayağında, hem Avrupa hem de Asya kültürünün zengin izlerini taşıyan bir bölge olarak özel konumuyla İzmir bu buluşmaya ev sahipliği yapacaktır.

GNAP Türkiye-İzmir’ de, K2 Güncel Sanat Derneği tarafından düzenlenen direktörlüğünü Ayşegül Kurtel’ in yaptığı İzmir’ in en önemli sanat etkinliklerinden biri olan PORTIZMIR4 – 4. Uluslararası İzmir Güncel Sanat Trienali bünyesinde gerçekleşecektir.

Proje kapsamında İzmir bölgesi, Kapadokya bölgesi tarihi, kültürel ve doğal yapıyı tanımaya yönelik gezilerimiz olacak ve bu geziler alan çalışması şeklinde sanatçıların doğada karşılaştıkları doğal – yapay malzemelerle tamamen özgürce spontane yapacakları uygulamalar – performanslarla gerçekleşecek, tüm çalışma süreci fotoğraf ve video olarak belgelenecektir.

 

Alan gezi ve alan çalışmaları:

İzmir Bahçelerarası – İnciraltı Kent Ormanı, İzmir merkez ören yerleri, Kuş Cenneti

Bergama, Selçuk, Tire, Urla, Seferihisar, Bornova, ayrıca Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle GNAP Kapadokya bölgesinde 4 gün boyunca çalışmalar gerçekleştirecek.

Kapadokya’ daki çalışmalarda Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri doğa sanatı kapsamında sanatçılarla pratik yapma olanağı bulacaklar ayrıca Kapadokya Sanat İnsiyatifi sanatçıları da projede yer alacaklar. Projenin İzmir  dışında ilçelerde ve Kapadokya Bölgesinde uygulanmasıyla PORTİZMİR4, İzmir dışında, Anadolu’ da etkinlikler gerçekleştirmiş olarak çok daha geniş etki alanına sahip olacak.

Projeye 17’si Uluslararası, 18’i Türkiye’den olmak üzere toplam 35 sanatçı katılacak olup, sanatçı listesi aşağıdaki gibidir.

1.Rumen Dimitrov – Bulgaristan

2.EungWoRi – Güney Kore

3.Ko Seunghyun – Güney Kore

4.Kang Heejoon – Güney Kore

5.Karen Macher Nesta – Peru

6.KaiqinChang – Çin

7.Marcia De Bernardo – Brezilya

8.Marc Schmitz – Almanya

9.Dolgor Ser-Od – Moğolistan

10.AtefehKhas – İran 

11.FereshteZamani – İran

12.Zbys Kaczmareck – Güney Afrika

13.Janet Ranson – Güney Afrika

14.Yutaka Tamiya – Japonya

15.Emanuela Camacci – İtalya

16.Katharina Sommer – Almanya

17.Paul Donker Duyvis – Hollanda

18.Varol Topaç – İzmir

19.RefaEmrali – Ankara

20.Aysun Altunöz Yonuk – Ankara

21.Sevgi Avcı -İzmir

22.Ayhan Özer -Gaziantep

23.Alper Aydın -Konya

24.Sema Okan Topaç -İzmir

25.Ünal Kuş – Antakya

26.Esra Ertuğrul -Ankara

27.Oktay Değirmenci -İzmir

28.Buse Mutan -İzmir

29.Tuğçe Aytürk -İzmir

30.Onur Fındık –İzmir

31.Ayhan Taşkıran  -Çanakkale

32.Savaş Kurtuluş Çevik -Nevşehir

33.Mehmet Aydın Avcı -Nevşehir

34.Özkan Arı – Nevşehir

35.Kaan Sarı – Nevşehir

36.Soner Zağıl – Nevşehir

 

GNAP Türkiye, yoğun programının çalışma çıktılarını Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisinde 23 Ekim 2017′ de açacağı sergiyle izleyiciyle paylaşarak sonlandıracaktır.