PİN A SONG: “ALTI NOKTA, ALTI ŞARKI” SAVAŞ ÇAĞMAN

Küratörlüğünü Sarp Keskiner’in yaptığı “Pin a Song” projesi çerçevesinde, Savaş Çağman’ın “Altı Nokta, Altı Şarkı” performansı 18-23 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşecektir. “PORTIZMIR4’e, 18 – 23 Eylül 2017 tarihlerinde, küratörlüğünü Sarp Keskiner’in yaptığı “Pin a Song” projesi kapsamında, “Altı Nokta Altı Şarkı” performansım ile konuk oluyorum. Proje bana sunulduğunda bunun bir kendiyle söyleşme, sesini duyuramama hali olduğu çağrışımı bende oluştu. O yüzden üstü üste looper pedal ile söyleyeceğim şarkılar, ulaşmayarak, silikleşmiş bir anıya gönderme yapacak. Malum; İzmir, küllerinden tekrar inşa edilirken, birçok rengini, birçok sesini yitirmiş bir şehir. Onun külleri içinde, komşunun bir tutam tuzuna muhtaç, ama tuz kadar silik bir hatıra sadece…”

Pin a Song: “Altı Nokta, Altı Şarkı” Savaş Çağman

Küratörlüğünü Sarp Keskiner’in yaptığı “Pin a Song” projesi çerçevesinde, Savaş Çağman’ın “Altı Nokta, Altı Şarkı” performansı 18-23 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşecektir.
“PORTIZMIR4’e, 18 – 23 Eylül 2017 tarihlerinde, küratörlüğünü Sarp Keskiner’in yaptığı “Pin a Song” projesi kapsamında, “Altı Nokta Altı Şarkı” performansım ile konuk oluyorum. Proje bana sunulduğunda bunun bir kendiyle söyleşme, sesini duyuramama hali olduğu çağrışımı bende oluştu. O yüzden üstü üste looper pedal ile söyleyeceğim şarkılar, ulaşmayarak, silikleşmiş bir anıya gönderme yapacak. Malum; İzmir, küllerinden tekrar inşa edilirken, birçok rengini, birçok sesini yitirmiş bir şehir. Onun külleri içinde, komşunun bir tutam tuzuna muhtaç, ama tuz kadar silik bir hatıra sadece…”
“Seslendireceğim bu altı şarkıyı saymak gerekirse: Rumca Symirneika geleneğinden bir İzmir Rembetiko’su “Manaki Mou (Μανάκι Μου)”; Yahudi İspanyolcası ile seslendireceğim “Alta Alta Es La Luna”; Kusan Aşod’a ait çok eski bir ozan şarkısı olan Ermenice “Sari Sirun Yar”; İzmir’in efe geleneğine ait “Ah Bir Ataş Ver”; İzmir’in Levantenlerine, özellikle İzmir Amerikan kolonisine ithafen zenci kilise şarkısı “Swing Low Sweet Chariot” ve tüm muhacirler adına, Bulgarca “Ženi Me Mamo (Жени ме, мамо)”.”
Savaş Çağman
Performanslardan oluşturulacak video dokümanter, PORTIZMIR4’ü nihayetlendirecek sergilemeler esnasında gösterilecek.

PROGRAM
 
18 Eylül 2017 Kemeraltı, Konak SAHAF İLHANKİTAP
Piyaleoğlu Çarşısı, 920 Sok. No: 35/A
 
19 Eylül 2017 Karataş, Konak KIRKMERDİVEN
Turgut Reis Mahallesi, 305. Sk. 59/A
 
20 Eylül 2017 Bostanlı, Karşıyaka İRO CAFE
Bestekar Yusuf Nalkesen Sk. 2-1 A
 
21 Eylül 2017 Urla ESİNTİ CAFE
İskele Mah. İskele Cad. No: 89
 
22 Eylül 2017 Çamdibi, Bornova HEYKEL TASARIM ATÖLYESİ
Burak Reis Cad. 5301/1 Sok. No: 3
23 Eylül 2017 Güzelbahçe ACADEMICO
Atatürk Mahallesi İstikbal Caddesi No:157
 
Performanslar 20 dakika sürecek olup, saat 17:00’da başlayacaktır.

Katılım ücretsizdir.